Kultura, a pandemia. Jak sobie z tym radzić?

Przyszło nam żyć w trudnych czasach. Wielu ludzi czuje strach, niepewność z powodu sytuacji, w jakiej znalazł się cały świat. Kultura ma duży wpływ na odczuwane przez nas emocje. Zaspokaja nasze potrzeby estetyczne i poznawcze, poszerza nasze horyzonty i dostarcza rozrywki, co znacznie poprawia nasz nastój. Dlatego, w dobie pandemii, tak ważne jest obcowanie z kulturą, mimo ograniczonego dostępu do niej. Wiele obiektów takich jak teatry, kina, muzea zostały zamknięte. Jak sobie z tym poradzić? Z pomocą przyszedł nam Internet.

Kultura w sieci

Od dawna wiadome jest, że wiele aspektów naszego życia przeszło do sieci-kontakty społeczne, praca, zakupy. Nie inaczej jest z kulturą. W dobie pandemii spora część obiektów zdecydowała się rozszerzyć swoją działalność i zaczęła działać w Internecie. Teatry wystawiają swoje spektakle, muzea organizują wycieczki, a wszystko to online. Mimo obostrzeń artyści wyszli naprzeciw sytuacji i nadal starają się działać w sektorze kultury, dzięki czemu społeczeństwo nadal ma do niej dostęp. Z tą różnicą, że jest to dostęp wirtualny. Dużą popularnością cieszy się telewizja internetowa. Portale, takie jak Netflix, Ipla czy HBO GO, oferują dostęp do filmów, seriali czy programów. W 2020 roku, z powodu zamkniętych kin, spora część premier filmowych miała miejsce właśnie w sieci. Dzięki temu premiery te nie były opóźnione i kto chciał, mógł przygotować popcorn, wygodnie ułożyć się w fotelu i cieszyć się nowościami filmowymi w domowym zaciszu. Można by rzec, że obcowanie z kulturą, nigdy nie było tak proste, jak teraz. Nie musimy nigdzie wychodzić, by mieć okazję zobaczyć spektakl, który zebrał wiele pozytywnych recenzji czy obejrzeć muzeum, które chcieliśmy zwiedzić już od dawna.

Czas pandemii to czas na kulturę?

Jednym z niewielu pozytywów pandemii, jest to, że spora część społeczeństwa zyskała więcej wolnego czasu. Obostrzenia zamykające wiele obiektów, zabraniające spotkań i uczestnictwa w różnego rodzaju eventach, spowodowały, że zyskaliśmy więcej czasu na realizacje swoich hobby i nie tylko. W końcu możemy sięgnąć po długo odkładaną lekturę lub włączyć serial, który polecało nam wielu znajomych. Zamiast spędzać ten czas na zamartwieniu się, co przyniesie przyszłość, możemy poświęcić go na kulturę i to nie wychodząc z domu. Jeżeli mamy potrzebę podzielenia się opinią o danym artyście lub przemyśleniami o dziele, które zrobiło na nas wrażenie, możemy skorzystać z różnego rodzaju forów i grup dyskusyjnych. Dzięki temu nie tylko obcujemy z kulturą, ale również mamy kontakt z osobami o podobnych zainteresowaniach. Internet daje nam wiele możliwości, trzeba tylko chcieć z nich skorzystać.