Wpływ sportu na kulturę
W dzisiejszych czasach powszechnie wiadomo, że uprawianie sportu poprawia kondycję i zdrowie, jest też kluczem do kształtowania charakteru jak i zgrabnej sylwetki.
Obecnie wiele znanych osób promuje zdrowy tryb życia oparty na aktywności fizycznej. Niewielu z nas już zastanawia się jakie początki miał sport. Zdajemy sobie sprawę, że od dawien dawna odbywały się Igrzyska Olimpijskie budząc skrajne emocje wśród tłumu, ale jaki jest i był, wpływ sportu na kulturę zastanawiają się już jedynie nieliczni.
Sport już w starożytności budził wiele emocji: wybuchową mieszankę fascynacji, pomieszanej z ekscytacją, stresem a czasem nawet strachem. Mieszankę uczuć odurzającą i jednocześnie uzależniającą.
Począwszy od pierwszych Igrzysk Olimpijskich sport był częścią sztuki i kultury starożytnej Grecji a kultura i sztuka przeplatały się ze sportem. Pierwsze “widowiska olimpijskie” były wydarzeniami religijnymi i odbywały się na cześć Zeusa i Olimpii. Już wtedy miały one tak duże znaczenie dla życia Greków, że ogłaszano “Święty rozejm” (ekecheiria) – czyli powszechne zawieszenie broni. Igrzyska wiązały sport z Kulturą i Religią Greków a rywalizacja sportowa stanowiła inspirację muzyczną i literacką, bowiem wydarzeniom tym, towarzyszyły tzw agony literackie (gr. agon – rywalizacja – w starożytnej Grecji zawody, w których brali udział sportowcy, tancerze, śpiewacy; turnieje poetyckie i retoryczne). Zamiłowanie Greków do sportu wywodziło się z zamiłowania do siły i piękna ludzkiego ciała, a wydarzenia sportowe były częstym tematem dzieł artystów: rzeźbiarzy, malarzy, poetów. Te wydarzenia sportowe stanowiły tło dla licznych spotkań politycznych i miały tak duży wpływ na życie Greków, że czteroletni okres pomiędzy nimi, przyjęto traktować jako cykl chronologiczny rachuby czasu.
Po zakazie Cesarza Teodozjusza I Wielkiego organizowania “pogańskich igrzysk” (po 15 wiekach niebytności), do ich wskrzeszenia przyczynił się nie kto inny, a lider francuskiej reformy edukacji, pedagog, działacz społeczny i sportowy, wielki wizjoner i humanista – Pierre de Coubertin (inicjator powstania MKOL – Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego). To właśnie on, dostrzegając ogromny wpływ rywalizacji sportowej na życie człowieka, oparł całą reformę edukacji (wzorem brytyjskiej) na systemie sportów szkolnych, zgodnie z ideą wychowywania przez sport. Dzięki niemu współcześnie dostrzeżono możliwość wykorzystania sportu do celów społecznych i edukacyjnych.
To, co sprawia, że sport wywiera tak duży wpływ na nasze życie, to m.in wyrażone w Karcie Olimpijskiej wartości takie jak:
– dążenie do doskonałości (w sporcie i życiu pozasportowym, ciągłe doskonalenie i postępy, które są ważniejsze niż sama wygrana)
– szacunek,
– przyjaźń,
ale także zasady, takie jak FairPlay (w życiu sportowym oraz pozasportowym).
Dzięki temu wokół wydarzeń sportowych gromadzą się zawsze całe rzesze ludzi. Od samych sportowców ich trenerów, rehabilitantów i fizjoterapeutów czy dziennikarzy sportowych jak również naukowców po kibiców. Widowisko sportowe nie jest tylko rywalizacją – stanowi inspirację dla artystów czy grafików. Napędza przemysł m.in. odzieżowy (projektanci) i wiele innych związanych bezpośrednio czy pośrednio ze sportem.
Sport znajduje odzwierciedlenie we wszystkich dziedzinach naszego życia promując uniwersalne wartości, którymi jako społeczeństwo globalne, chcemy kierować się w życiu. Ze sportu zrodzili się idole i idolki, “gwiazdy” współczesnego świata, mające realny wpływ na młodzież ich zachowania, marzenia, sposób bycia, kształtujące postawy i charaktery całego pokolenia.
Jeśli interesujesz się sportem, sprawdź kursy bukmacherskie Betfan. Pamiętaj, że hazard wiąże się jednak z ryzykiem. BETFAN sp z o. o. to legalny bukmacher posiadający licencję. Granie u podmiotów bez licencji Ministra Finansów jest nielegalne.